Huawei Mate 20 Pro ultra geniş açı modunu inceliyoruz!

Geçtiğimiz günlerde teste gelen ve bir süredir kullandığımız Huawei Mate 20 Pro üç modüle sahip bir ana kamera sistemi ile geliyor.Bu üç kameradan ana olanı 40 Megapiksel çözünürlük sunuyor. f/1.8 diyaframa sahip olan bu ana kameraya 8 Megapiksel f/2.4 diyaframlı 80 mm odak uzaklığına sahip ikinci bir kamera eşlik ediyor. Üçüncü kamera ise 20 Megapiksel çözünürlüğu f/2.2 diyafram ile sunuyor. Odak uzaklığı 16 mm olan bu kameranın ana görevi ise ultra geniş açı sunmak.

Huawei Mate 20 Pro ultra geniş açı modunu inceliyoruz!

Yazımızın ana konusu olan bu ultra geniş açılı kamera bize çokm daha geniş alanları kadraja alma imkanı sunuyor. 20 Megapiksel çözünürlüklü bu kamera özellikle alanın tar olduğu kapalı mekanlarda ya da daha geniş bir alanı kadraja almamız gereken manzara çekimlerinde çok işe yarıyor.

Cep telefonun ana kamerasını adeta bir aksiyon kamerasına çeviren bu kamera biz kullanıcılara geniş açı kullanımı sunuyor. sonuçları çok başarılı olan bu kamera modunun kullanabilmek için öncelikle kameranın çözünürlüğünü ana menüden 10 Megapiksel olarak ayarlamak gerekiyor. Geniş açı ve optik zoom gibi özellikler çözünürlük 10 Megapiksel olarak ayarlandığında kullanılabiliyor.

Bu modu aktif yaptığınızda kameranın ekranında alt kısımda 1X, Geniş ve 3X olmak üzere 3 farklı mod geliyor. Burada geniş moduna tıkladığınızda ultra geniş açılı kameraya otomatik bir geçiş yapılır. Bu sayede normalde kadraja sığmayan, fotoğraflayamadığımız alanları bile alabildiğimiz bir kadraja geçiyoruz.

Sayfada gördüğünüz örneklerde de olduğu gibi ultra geniş açı ile çok güzel sonuçlar alabiliyorsunuz. İnsan ya da hayvan yüzlerini komik hale de getiren (yakından çekerseniz) bu mod ile eğlenceli sonuçlar da alabilirsiniz.

Özellikle manzara fotoğraflarında ya da kapalı mekanlarda yapılan ve yer darlığından kadrajın genişletilemediği durumlarla çok işe yarayan bu modu çok beğendiğimizi zaman zaman fotoğraflarda kullandığımızı belirtelim.

Ultra geniş açı video da da kullanılabiliyor

Öte yandan bu modu sadece fotoğraf çekerken değil aynı zamanda video da kullanabiliyorsunuz. Hatta video kaydı sırasında gerçek zamanlı normal, ultra geniş ve optik zoom (3X) modları arasında geçiş yapabildiğinizi de belirtelim. Bu da eğer bir video kayıt ediyorsanız çok faydalı bir özellik olarak işimize yaradı.

Ultra geniş açı modunda dikkat edilmesi gerekenler

Ultra geniş açı kullanmak eğlencelidir ancak bazı konularda dikkatli olmayı da beraberinde getirir: Öncelikle bu tarz geniş açılır kenarlara doğru perspektif kaçışı adı verilen görüntünün bozulmasına (kenarlardaki dik çizgiler eğilir, insan yüzleri yassılaşır ve benzeri sorunlar) neden olabilir. Her na kadar Huawei Mate 20 Pro ultra geniş açı modunda bu tarz bir sorun olmasa da siz yine de insan yüzlerini ya da dik nesneleri kenarlara koymamaya özen gösterin.

İkinci olarak geniş açı kullanımı fotoğrafta mesafe etkisini artırır. Yani normalde yakın durduğunuz bir konu çok uzakta gibi görünebilir. Bu bakımdan ultra geniş açı modunu kullanırken dikkatli olmanız gerekebilir. Olur olmaz kullanımı istemediğiniz sonuçların alınmasına yol açabilir.

Huawei Mate 20 Pro‘da bulunan ultra geniş açı modu fotoğraf ve video anlamında önemli bir açılım sunuyor ve kullanıcısına esneklik kazandıran bir mod olarak karşımıza çıkıyor.

Huawei Mate 20 Pro makro fotoğraf performansıNasıl Yapılır

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz