Yeni Ford Focus teknolojilerine göz attık! (Video)

Otomobil dünyasının önde gelen markalarından biri olan Ford‘un en köklü modellerinden biri olan Focus, yenilendi ve güncellendi. Otomobil şerit takip sisteminden, adaptif hız kontrol sistemine kadar birçok teknolojiye sahip. Ford Co-Pilot360 adı verilen bu teknolojiler otomobili tam bir teknoloji merkezine dönüştürüyor.

Yeni Ford Focus teknolojilerine göz attık!

Otomobilde bulunan teknolojiler arasında Dur & Kalk Fonksiyonu ile geliştirilmiş, Trafik Levhası Tanıma Sistemi ve Şerit Hizalama özellikleri içeren Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Şerit Hizalama teknolojisi, Normal, Spor ve Eco olmak üzere 3 farklı sürüş modu, otomatik şanzıman, Head Up Display, telefonlar için Kablosuz Şarj Bölmesi, B&O ses sistemi, SYNC 8’’ Renkli Dokunmatik ekranlı multimedya sistemi, Aktif Park Asistanı, Paralel Park Çıkış Yardımı, Dinamik LED Ön Far Sistemi, Yaya ve Bisiklet Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı, Acil Durum Manevra Destek Sistemi ve geniş açılı geri görüş kamerası yer alıyor.

Bu kadar teknoloji ile dolu olan Ford Focus doğal olarak ünlü araç test platformu Euro NCAP‘tan 5 yıldız alıyor. Sedan, Hatcback ve Station Wagon olmak üzere üç farklı kasa seçeneği ile gelen otomobil, 125 PS güç sunan 1.0L Ecoboost benzinli motor 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği ile sunulurken, 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanın eşlik ettiği 123 PS güç sunan yeni 1.5L Ti-VCT benzinli motor yüksek verimilik sunacak şekilde geliştirildi. 120 PS güç sunan, 6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik şanzımanın eşlik ettiği yeni 1.5L Ecoblue dizel motor da Yeni Focus’un üstün sürüş performans sunan motor seçenekleri arasında yerini aldı.

Otomobil TrendX, Titanium ve ST-line donanım seviyelerinde 135 bin TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatı ile Kasım ayında Türkiye’de otomobil severler ile buluşuyor.

Yeni Ford Focus: Otonomdan önce son çıkış 

Türkiye lansmanı sırasında kullanma imkanı bulduğumuz Ford Focus teknolojileriyle bizi kendine hayran bıraktı. Otonom yani tamamen kendi kendine gidebilen araçlardan önceki geçiş dönemi olarak tanımladığım teknolojilerin neredeyse tamamına sahip olan otomobil, gelecekte otomobil dünyasında ne gibi değişiklikler olacağını gösteriyor. 

Örneğin vites kolu (sektörde ilk olmasa da) düğme şeklinde tasarlanmış ve kazara aracı D modunda kapatsanız bile mekanik olarak hareket ederek P yani Park moduna geçebiliyor. Ayrıca yine artık daha fazla karşımıza çıkmaya başlayan elektronik el freni de otomobilde yer alan teknolojiler arasında bulunuyor. Öte yandan aracın trafik işaretlerini okuma ve bunları hem aracın hız ve benzeri bilgileri gösterdiği ekranında ve HUD‘da gösterdiğini de belirteyim. Trafik işareti göstergesi neredeyse hatasız çalışıyor. 

Otomobilin ST-line donanım paketine sahip Hatchback modelini kullandık ve İstanbul’da yaptığımız kısa turla otomobile kısaca göz attık. İşte yeni Ford Focus ve sunduğu teknolojiler:

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz