İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4 inceleme (Video)

Devasa bir dünyada hem eğlence hem de otomobil yarışı keyfini yaşamak isteyenlere hitap eden bir oyun olan Forza Horizon 4, tüm beklentileri karşılayabilecek özelliklere sahip. Birbirinden özel ve pahalı otomobiller, tren, uçak ve Howercraft gibi araçlara karşı çılgın yarışların yapılabildiği oyun bir dizi görev mantığı ile çalışıyor. Ancak oyunun bir sonu olmadığını belirtelim. Devasa bir dünya olduğu için her bir görevi gerçekleştirdikten sonra bile halen eğlenceli bölümleri olan bir oyun var karşımızda.

Forza oyunun tarihi

Açık dünya temalı en iyi oyunlardan biri olan ve Xbox ve Windows 10 platformuna özel bir oyun olan Forza serisinin geçmişi 2005 yılına kadar gidiyor. Öncelikle oyunun Motorspot ve Horizon olmak üzere iki farklı serisinin olduğunu belirteyim. Motorsport adından anlaşılacağı gibi daha çok otomobil yarışı temasını merkeze alan bir seri ve ağırlıklı olarak pist otomobilleri bulunuyor. Forza serisi Motorsport ile 2005 yılında başladı.

Seriye Horizon isimli serinin eklenmesi ise 2012 yılında oldu. Forza Horizon otomobil yarışı mantığı ile festival mantığını harmanlayarak eklenen bir oyun oldu. Eğlenceli yarışlar, yine eğlenceli görevler ve ağırlıklı olarak sokak yarışları bu serinin en önemli özelliği idi.

Forza serisinin çıktığı yıllara bakacak olursak karşımıza aşağıdaki gibi bir tablo çıkıyor:

 • Forza Motorsport (2005)
 • Forza Motorsport 2 (2007)
 • Forza Motorsport 3 (2009)
 • Forza Motorsport 4 (2011)
 • Forza Horizon (2012)
 • Forza Motorsport 5 (2013)
 • Forza Horizon 2 (2014)
 • Forza Motorsport 6 (2015)
 • Forza Horizon 3 (2016)
 • Forza Motorsport 7 (2017)
 • Forza Horizon 4 (2018)

İlk Türkçe Microsoft oyunu: Forza Horizon 4

Gördüğünüz gibi Horizon serisi iki yılda bir çıkıyor ve muhtemelen bir sonraki sürüm 2020 yılında çıkacak. Forza Horizon 4’ün bu sürümünün önemli bir özelliği var: Microsoft’un ekosistemine özel oyunları içinde Türkçe dil desteği sunan ilk oyun. Ayrıca bu serinin Türkçe desteği sunan ilk sürümü de Forza Horizon 4 oldu. Aslında bu oyun ilk duyurulduğunda Türkçe dublaj seçeneğinin geleceği açıklanmıştı. Ancak dublaj beğenilmediği ve daha iyisini yapacak vakit de olmadığından Türkçe dublaj yerine altyazı seçeneği bulunuyor. Yani oyunun içinde sesli olan tüm konuşmalar İngilizce ama sağ alt köşede bütün konuşmaların Türkçe halini görebiliyorsunuz. Ayrıca menülerin tamamı da Türkçe. Dublaj olsa daha iyi olurdu ama bu hali de güzel olmuş. Emeği geçenlerin emeğine sağlık.

Altyazı ile ilgili küçük bir eleştiride bulunmak isterim: Sağ alt köşede çıkıyor ve çok küçük. Büyük bir televizyonda oynadığım oyunda bu altyazıları okumak için epey yakın olmak gerekiyor. Biraz büyütmek iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Forza Horizon 4 tüm arabaların listesi!Oyun

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz