Xiaomi, dünyanın ilk şeffaf OLED TV’sini sunar

Şeffaf TV fikri bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi görünebilir, ancak şeffaf ekranların birkaç yıl öncesinde hayatımıza dahil olduğunu hatırlayın. Bu sefer farklı olan, Xiaomi’nin Mi TV LUX Transparent Edition‘ın ev için genel olarak mevcut bir TV olarak satılan ilk şeffaf ekran TV olması.

Xiaomi’nin kurucusu olan Lei Jun, yaptığı açıklamalarla standart TV formunu değiştirip TV’leri birer sanat eserine dönüştürmek için şeffaf bir TV modeli tasarladıklarını belirtti.

Şeffaflığı elde etmek için Mi TV LUX OLED teknolojisi kullanılmış. OLED TV’ler, şaşırtıcı incelik, derin, siyah seviyeler ve kavisli ekranlar için düz olmayan şekiller alma yeteneği gibi LED TV’lere göre bir dizi avantaja sahipler. Ancak OLED’in, Xiaomi‘nin Mi TV LUX Transparent Edition‘ı oluşturmak için yararlandığı şey ışığın her iki yönde de geçmesine izin verme yeteneğidir.

Xiaomi geleceğin TV modelini sunar! 

 

Normalde, OLED TV’ler opak bir arka yansıtıcı katmana sahip oldukları için şeffaf değildirler, ancak Mi TV LUX Transparent Edition, arka katmanın şeffaf bir malzemeden yapıldığı Transparent OLED (TOLED) adı verilen bir OLED varyasyonu kullanıyor.

Ek olarak, Xiaomi hoparlörler, HDMI bağlantı noktaları ve anten girişleri gibi tüm elektronik ve ses video bağlantılarını alıyor. Normalde ekranın arkasındaki ince bir kabinde bulunuyor ve entegre bir yuvarlak standda OLED panelin altına yerleştirilmiş. 55 inç Mi TV LUX Transparent Edition. Ekranın kendisi sadece 5.7mm kalınlığında.

Mi TV Lux Transparent Edition kaliteyi bozar mı? 

Asıl soru, TV’nin şeffaf görünümünü oluşturmak için görüntü kalitesine ne gibi fedakarlıklar yapılmış olabileceğidir? Xiaomi’nin teknik olarak rakiplerine göz dağı vermek için bunu yapmış olabileceği varsayılıyor, keza LG yıllardır OLED teknolojisinde dünya lideri ve henüz ev kullanımı için bu tür şeffaf bir ekran henüz sunamadı.

 

Ayrıca, diğer yayınların belirttiği gibi, Xiaomi’nin tanıtım resimleri, TV ekranının bir bölümünün içeriği (yukarıdaki örnekteki kelebek gibi) gösterdiği ve ekranın geri kalanının şeffaf kaldığı karışık görüntülerin örneklerini gösteriyor gibi görünüyor. Muhtemelen bu etkiyi elde etmek için içeriğin özel olarak oluşturulması gerekiyor, ancak ışık ekrandan arkadan geçebiliyorsa, Oled TV‘lerin her zaman ayırt edici özelliği olan derin, mürekkepli siyah seviyeleri nasıl oluşturuyorsunuz?

Mi TV LUX Transparent Edition’ın ne zaman satışa çıkacağı hakkında henüz net bir bilgi yok, ancak piyasaya sürülmesi halinde çok dikkat çekeceği aşikâr. Fiyatının ise 7200 dolar seviyelerinde olacağı tahmin edilmektedir.

Xiaomi, 200W şarjın pil sağlığına etkisini açıkladıMobil Xiaomi LG

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz