Küresel iklim krizinde sanılanın aksine “Kömür daha çevreci olabilir”!

Fahrettin Yalçınkaya

ABD Bennington College’ın Beyond Plastics kuruluşu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, plastik kullanımı sonucunda ortaya çıkan yıllık 232 milyon tonluk karbon bazlı emisyon hacminin, kömürle çalışan büyük fabrika ve 116 tesisin yıllık emisyonuna eşdeğer olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma raporunda yer alan diğer bilgilere göre, 2020 plastik endüstrisinde rapor edilen emisyonların 2019’a göre 10 milyon ton arttış gösterdiği, bununla birlikte endüstriye yeni katılacak 12 tesiste inşaatın devam ettiği ayrıca 15 tesisin de planlama aşamasında olduğu ve yakında inşaatlarına başlanacağı ifade edildi.

Plastik kullanımı gittikçe zararlı bir hal alıyor

Araştırma raporu, yeni kurulacak tesislerle birlikte 2025 yılına kadar yılda 40 milyon tondan fazla sera gazı salımı olacağını, bununla birlikte ABD plastik endüstrisinin iklim değişikliğine etkisinin 2030’a kadar kömürle çalışan diğer elektrik santrallerini geride bırakacağı gerçeğini ortaya çıkardı. Sanayileşmenin bu hızda devam etmesi durumunda sera gazı etkisinin dünya da çok kötü sonuçları olacağını ve birçok ülkenin de etkileneceğini düşünüyoruz.

 

Fazla ısınmadan dolayı kuraklığın baş göstermesi ve tarıma olan etkisi iler ki zamanlarda küresel kıtlığın ve kitlesel yok oluşun önünü kendi ellerimiz ile açmış olmamıza sebebiyet verecektir.

Araştırmada yer alan bilim adamları, ülkenin kömürle çalışan elektrik santrallerinin yüzde 65’inin yakın zamanda kapatılmasının sevindirici bir gelişme olduğunu ancak plastik üretimindeki bu kadar fazla artışında bu sevindirici gelişmeyi gölgelediğini bildirdi.

Bilim adamları, devasa bir çevresel sorun haline gelen plastik üretimi ve imhası konusunun, ne altyapı bütçesi üzerinde uzun tartışmalar yaşanan ABD Kongresi’nin ne de 31 Ekim’de İskoçya’da başlayacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın gündeminde hak ettiği değeri bulamadığını kaydetti. Bu durumun böylesine önemli toplantılarda ilk sıralarda dile getirilmesinin önemli olduğunu bilen bilim adamları dünyamızı nasıl kurtaracağımızı bilmemiz gerektiğini düşünüyorlar.

Bu ilginç web sitesi sayesinde mahallenizdeki iklim değişikliği etkilerini görebilirsiniz!Bilim & Teknik OnlyFans hesabı olan ünlüler! Çok şaşıracaksınız

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz