Beklenmedik Covid-19 aşısı kararı tepki çekebilir

Elif Kılıç

FDA’nın Aşılar ve İlgili Biyolojik Ürünler Danışma Komitesi, Pfizer ve BioNTech’in 5 ila 11 yaş arası çocuklara yönelik Covid-19 aşısı hakkında tüm gün sürecek bir toplantı için toplandı.

Birçok ebeveyn, ABD genelinde okulların açılması ve çocuk vakalarında bir artışa neden olan delta varyantı yüzünden aşılanma yönünde bir karar çıkacağından endişeli.

11 yaş altı çocuklar için Covid-19 aşısı gündemde 

 

Beyaz Saray, geçen hafta, önümüzdeki ayın başlarında gelmesi beklenen Gıda ve İlaç İdaresi ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yetki verilir verilmez dozları dağıtma planını açıkladı. Biden yönetimi, ABD’de 5 ila 11 yaşındaki 28 milyon çocuğun tamamını aşılamak için yeterli aşı tedarik ettiğini duyurdu. Çocuk doktorları ve eczacıların çocuklara uygulamasını kolaylaştırmak için daha küçük dozlarda ve daha küçük iğnelerle dağıtılıyor.

Toplantı 08:30’da başlayıp 17:00 civarında sürdü. Günün sonunda aşılama olup olmayacağı yönünde bir karar çıkacak. FDA’nın, konuyu önümüzdeki hafta gözden geçirilmek üzere CDC’ye iletmeden önce, acil durum onayı vermesi bekleniyor. FDA paneli çocuklar için Pfizer’in Covid aşısını tavsiye ediyor. FDA’nın kilit aşı danışma komitesi, Pfizer’in 5 ila 11 yaş arası çocuklar için Covid-19 aşısını onay için tam kuruma iletti.

Pfizer, yetişkinlerin dozajının üçte biri olan çocuklar için düşük doz aşısının, asemptomatik enfeksiyona karşı korunmada %90’dan fazla etkili olduğunu söyledi. Oylama, neredeyse oybirliğiyle, 17’si destek ve bir çekimser oyla geçti. Oylamadan hemen önce komite üyesi Dr. Amanda Cohn, “Bana göre soru oldukça açık,” dedi. “Çocukların Covid’den ölmesini istemiyoruz ve onları yoğun bakımda istemiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Biden yönetimi, ABD’deki 28 milyon 5 ila 11 yaşındakilerin tümünü aşılamak için yeterli olan 28 milyon dozu zaten tedarik ettiğini ve onaylandıktan sonraki ilk hafta ilk 15 milyon aşıyı yapmaya hazır olduğunu söyledi.

ASUS Zenbook performansıyla dikkat çekiyorBasın bülteni Koronavirüs OnlyFans hesabı olan ünlüler! Çok şaşıracaksınız

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz