Hyundai uçan taksiler için ortaklık kurdu

Hyundai Motor, şirketin bir kentsel hava hareketliliği ekosistemi oluşturmak için Güney Kore’nin başkenti Seul ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Yeni ulaşım sisteminin 2028 yılına kadar ticarileştirileceğini de sözlerine ekledi.

Uçan taksiler gerçek oluyor 

 

Otomobil üreticisi, Urban Air Mobility (UAM) ekosisteminin hava taksilerine Vertiport olarak adlandırılan iniş istasyonları sağlayan bir vizyonla işe başlayacaklarını duyurdu. Sektör için uzun vadeli bir yol haritası oluşturuluyor. Hyundai Motors’un UAM söz konusu olduğunda sahip olduğu avantajlardan bahseden şirketin Direktörü Song Jae-Yong, 10 ülkedeki 37 üretim tesisini ve yan kuruluşunun bileşenler, altyapı ve finans konularında tanıtımını yaptı. Ayrıca firmanın elektrik ve hidrojen yakıtlarında teknoloji geliştirmesinden bahsetti.

Güney Koreli otomasyon devi, UAM çabalarını artırmak için 2019’da daha önce Amerika Birleşik Devletleri’nde NASA’da çalışmış olan Dr. Shin Jai-won’u işe aldı. Şirket ayrıca UAM işi için Washington DC’de bir yan kuruluş kurmayı planlıyor.

Şirket daha önce UAM’ı ticarileştirmek için Los Angeles yetkilileriyle görüşüyordu ve bu yıl içinde Birleşik Krallık’ta bir vertiport prototipi sergilemeye hazırlanıyor. Güney Kore’ye gelince, Hyundai, ulaşım hizmetinin Gimpo Uluslararası Havalimanı’ndan başlayıp şehir içinde yaklaşık 30 ila 70 kilometreye çıkacağını söylüyor.

Hyundai, güvenli, gürültüsüz, uygun maliyetli ve tüketici odaklı bir Urban Air Mobility hizmeti sunmayı hedefliyor. Toyota dahil diğer otomobil üreticilerinin de bu yeni sektöre yatırım yapması dikkat çekici.

Urban Air Port Air-One, bu yılın başlarında Birleşik Krallık hükümetinin Future Flight Challenge yarışmasının galibi olarak seçildi. Program, yeni nesil elektrikli ve otonom hava araçlarını mümkün kılan havacılık altyapısı ve sistemlerini geliştirmeyi amaçlıyor. Son zamanlarda Archer Aviation, Maker adlı ilk elektrikli uçan taksisini tanıttı. Şirket, Mart 2020’de duyurulan daha büyük pilotlu beş koltuklu bir aracın sertifikasyonu için çalışırken iki koltuklu model test için kullanılacak. 

6000 mAh bataryalı Galaxy M32 ortaya çıktı! İşte özellikleriMobil Hyundai

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz