Google sağlık sektöründe çığır açıyor!

Sürekli değişen günümüz dünyasında yapay zekaya paralel bir şekilde gelişen sağlık teknolojileri de donanım teknolojilerinin gelişmesi kadar önem taşıyor, hatta gündelik hayatta daha büyük bir öneme sahip. Bunun farkında olan ve sağlık sektörü için de yapay zeka geliştirmeleri yapan Google, sağlık sektöründe çığır açacak bir teknolojiyi kullanıcılarıyla buluşturuyor.

Yapay zeka ile hastalık takibi yapılabilecek!

Google’ın Derm Assist ismini veridiği yazılım sayesinde klinik çalışanları tüberkiloz tespiti, göğüs kanseri taraması gibi bir çok hastalığı tespit ederken yapay zeka teknolojisinden faydalanabilecek. Şirket bu uygulamayı akıllı telefon kameraları için kullanıma sunacak.

Derm Assist, 14 farklı denemede yapılan testlerde benzer sonuçlar vererek tüberkiloz vakalarını tespit edebildiğini kanıtladı. Bu gelişmenin üzerine cihazın doğrulunu tespit edebilmek adına 9 farklı ülkeden veriler paylaşımsız bir biçimde incelendi. Teknoloji sadece tüberkiloz tespiti ile kalmıyor, Derm Assist sayesinde tomografi taramalarında akciğer kanseri ve diyabetik göz hastalığı da dahil bir çok hastalığın tespiti yapılabiliyor.

Bütün bunları nasıl yapıyor?

Cildinizde bir kızarıklık, lezyon veya garip görünen ben fark ederseniz cildiniz fotoğrafını çekmeniz ve bu resimleri yapay zekanın derin öğrenme teknolojisinden faydalanan Derm Assist’e yüklemeniz gerekiyor. Google’ın yapay zekası bu fotoğrafları analiz ediyor ve 288 dış görünüm durumundan oluşan bir veritabanında bir eşleşme arıyor. Eğer fotoğraflarınız veritabanı içerisinde bir hastalıkla eşleşirse durumu bir doktora anlatmanız gerekiyor ve daha detaylı bir testten geçmeniz gerekiyor. 

 

Google, bu teknolojinin sadece beyaz tenli insanlarda değil, renkli (siyah tenli, albino vb.) insanların ciltlerinde de aynı doğrulukta çalışabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. 

Google, Derm Assist üzerinde sisteme yüklediğiniz fotoğrafları reklam aracı olarak kullanmayacağını, bütün verilerin tamamıyla gizli kalacağını söylüyor. Bu bağlamda uygulamayı edinirken verilerinizi Google ile paylaşmayı kabul ettiğinize dair bir belge imzalamanız gerekiyor.

Google’dan yapay zeka atılımı: LaMDAGüncel Google

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz