Android 12 dengeleri değiştirmeye geliyor!

Android 12‘nin beta sürümü bugün itibari ile Google Pixel ve birkaç başka üreticinin modelinde daha satışa sunulacak.

Android 12, Material You adlı “tasarım hakkında düşünmenin yeni bir yolunu temel alan tarihin en büyük yeniden tasarımını sunuyor. Her şey kişiselleştirmeyle ilgili ve ana özellik duvar kağıdınıza göre dinamik olarak oluşturulmuş temalardan oluşuyor.

 

Bu özellik sayesinde size sadece bir duvar kağıdı seçmek düşüyor. Sistem hangi renklerin baskın olduğunu, hangi renklerin tamamlayıcı olduğunu ve hangilerinin “sadece harika göründüğünü” otomatik olarak belirleyecek. Daha sonra da bu renkleri tüm işletim sistemine uygular.

Android 12 dengeleri değiştirmeye geliyor! İşte detaylar!

İşletim sistemi boyunca, sistemle olan etkileşimlerinize bir akışkanlık ve dinamizim duygusu vermek için çok sayıda yumuşak hareket ve animasyon göreceksiniz. Temel sistem hizmetleri için gereken CPU süresinde %22 ve sistem sunucusu tarafından büyük çekirdek kullanımında %15 azalma ile sonuçlanan iyileştirmeler sayesinde çok daha verimli ve akışkan işlemler olacak.

 

Android 12 ile çoğu şey baştan tasarlandı

Bildirim gölgesi, hızlı ayarlar, kilit ekranı, ses kontrolleri, yeni widget’lar ve daha birçoğu. Bildirim gölgesi uygulama bildirimlerinizin net bir görünümle daha sezgisel ve eğlenceli bir hal almasını sağlayacak. Hızlı ayarlar sekmesinde yeni tasarımla birlikte ilk kaydırmada daha az seçenek görünecek. Artık ilk kaydırmada sadece dört seçenek görünecek ve daha az simge olması sayesinde yanlarında metinler de yer alabilecek.

Google Pay ve Ev Kontrolleri artık hızlı ayarlar sekmesine entegre edildi. Ayrıca daha önce bazı özel görünümlerde yapabildiğiniz gibi, Google Asistan‘ı aktifleştirmek için güç düğmesine uzun basabileceksiniz.

 

Ayarlar’da, izin ayarlarınızın yanı sıra hangi verilere hangi uygulamalar tarafından hangi sıklıkla erişildiğini görmenizi sağlayan tek bir görünüm sağlayan yeni bir Gizlilik Panosu bulacaksınız. Uygulamalara verdiğiniz izinleri bu panelden kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Gizlilik konusu ile devam edecek olursak, durum çubuğunun sağ üst köşesinde, uygulamalarınız mikrofon ve kameranıza ne zaman eriştiğinizi görmenizi sağlayan bir bir gösterge bulunacak. 

 

Kesin konumunuz yerine bazı uygulamalara yalnızca yaklaşık konumunuzu görmesi için izin verebileceksiniz. Bu özellik, hava durumu uygulamaları gibi, çalışmak için tam konumunuza ihtiyaç duymayan uygulamalar için iyi bir özellik.

Android Private Compute Core, gizliliğinizi korumak için ağdan izole olarak tüm ses ve dil işlemlerini cihazın kendisinde gerçekleştirecek. Bu özellik Canlı Altyazı, Şu An Çalınan ve Akıllı Yanıt gibi özellikleri kapsar.

Son olarak Android 12, görme bozukluğu olan kişiler için gelişmiş erişilebilirlik özelliklerine sahip.

Google’dan yapay zeka atılımı: LaMDAGüncel Google Android Android 12

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz