Google’dan yapay zeka atılımı: LaMDA

Google bu akşam ABD’de çevrimiçi olarak düzenlediği Google I/O etkinliğinde bir dizi yeni teknoloji ve ürünü tanıttı. Bunlar arasında yer alan LaMDA ise en ilgi çekenlerden biri oldu. LaMDA temelde bir dil modeli. Halen geliştirme aşamasında olan bu teknolojide sanal asistanlarla yapılan diyaloglar insan ile yapılıyormuş gibi görünüyor.

Konuyla ilgili bir demo da gösterilen etkinlikte yapay zeka teknolojisinin neredeyse bir insan gibi iletişim kurduğu ve diyalog oluşturduğu görülüyor. Hatta verilen örnekteki konuşmayı iki insan arasındaki bir görüşmeden ayırmak neredeyse imkansız.

Google’dan yapay zeka atılımı: LaMDA

Aşağıdaki videoda LaMDA teknolojisini kullanan bir görüşmeyi takip edebilirsiniz:

 

Yeni teknoloji karmaşık bir altyapı kullanıyor. Google tarafından geliştirilen bu teknoloji dil temellerinden yapay zekaya kadar bir dizi altyapıya sahip. Google’dan yapılan açıklamada bu teknolojinin halen geliştirme aşamasında olduğu belirtildi ve bazı eksikliklerinin olduğunun altı çizildi.

Yukarıdaki örnek videoda İngilizce diyaloglar yer alıyor. LaMDA‘nın önümüzdeki yıllarda farklı dillere destek verip vermeyeceği ise şimdilik belirsiz. Öte yandan Google‘ın Asistan isimli yapay zeka destekli bir sesli asistanı bulunuyor. LaMDA‘nın ise bu asistanı biraz daha akıllandıracağı ve diyalogların daha akıcı ve insana yakın olacağı düşünülüyor. Yine de Google bu teknolojiyi ne zaman kullanıma sunacağı konusunda net bir tarih vermedi. 

Bu tarz teknolojilerde genelde konuşmanın yapay zeka ya da bir algoritma ile yapıldığı anlaşılıyordu. LaMDA için durum pek de öyle olmayacak gibi görünüyor.  

SpaceX ve Google internete yeni bir soluk kazandırıyor!Güncel Google YouTube Android 12

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz