Google Asistan her şeyi dinleyecek!

Genellikle, Google Asistan ürünlerinin “Hey, Google” gibi bir “uyandırma kelimesi” ile etkinleştirilmesi gerekir. Şu an Google, kullanıcının isteğini algıladığı anda Google Asistan’ı etkinleştiren akıllı ekranı Next Hub Max için donanım yazılımı üzerinde çalışıyor.

Ancak, Google‘ın ses asistanını, kullanıcıların bir şey söylemek zorunda kalmadan etkinleştirmesini istiyor gibi görünüyor. Jan Boromeusz tarafından ortaya çıkan yeni özellik, kullanıcının varlığını tespit etmek için kamerayı kullanıyor olabilir.

Google Asistan yakında her şeyi duyabilecek!

Bir kişinin yaklaşıp yaklaşmadığını belirlemek için Nest cihazının hoparlörlerini ve mikrofonlarını kullanan Nest Hub Max’in yerleşik ultrason sensörlerini kullanıyor olabilir. Nest’in ultrason algılaması, duyulamayan ultrasonik titreşimler yayarak cihazın önünden yaklaşık 1,2 m’lik bir menzile sahip.

Şirket ayrıca, Ultrason Algılama özelliğinin Nest Hub Max ekranlarındaki kamera ile birlikte kullanılabileceğini söylüyor.

Google, yüz tanımaya kayıtlı ve kişiselleştirme ayarı açık olan kullanıcıların yüz tanıma gerçekleştiğinde bildirim alacağını belirtti. Yüz tanımayı kullanmayan fakat bildirimleri ve kişiselleştirmeleri açık olan kullanıcılar için ise, ultrason algılama özelliğinin yakınlarda bekleyen bildirimleri göstereceğini ekledi.

Google, özelliğin nasıl çalıştığı konusunda yorum yapmayı reddetti.

Bu, Google’ın üzerinde çalıştığı, asistanının kullanıcılar tarafından etkinleştirilmeden dinlediği tek geliştirme değil. Web devi kısa süre önce Android platformunda, telefonlarının belirli ev seslerini duyduğunda kullanıcılara bildirim gönderecek yeni bir güncelleme yayınladı.

Bu özellik, artık duman alarmlarını, yangın alarmlarını, sirenleri, ağlayan bebekleri, kapı zillerini, havlayan köpekleri, akan suyu, kapıları çalan insanları ve daha fazlasını duyabilen canlı bilgi işleme işlevine bir erişilebilirlik güncellemesi olarak geliyor.

Ağustos ayında Google ayrıca yanlışlıkla bazı Home akıllı hoparlörlerini güncelledi, böylece cam kırılması, hava kompresör tankı ve alarm gibi ses çıkaran diğer yüksek perdeli sesler gibi pasif sesleri dinleyebildi.

Bu tür özellikler daha fazla güvenlik sağlarken, ortam izleme kullanımı nihayetinde Google ürünlerinin yalnızca bir uyandırma kelimesiyle etkinleştirilmek yerine çevrelerini sürekli olarak dinlemelerine yol açabilir.

Huawei ile Google arasındaki bağlar iyice kopuyor!Mobil Google Android

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz