EFT saati dönemi kapanıyor, 7/24 EFT dönemi başlıyor

Merkez Bankası tarafından geliştirilen ve Fonların Anlık ve Sürekli Transferi kısa adıyla FAST olarak adlandırılan yeni ödeme sistemi ile farklı bankalardaki hesaplar arasında para transferi saniyeler içinde gerçekleştirebilecek.

EFT saati dönemi kapanıyor, 7/24 EFT dönemi başlıyor

Merkez Bankası’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre yeni sistem 18 Aralık 2020 tarihinde ilk denemeleri yapılacak şekilde kullanıma sunulacak. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedefleniyor.

TCMB’nin geliştirdiği Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) isimli yeni anlık ödeme sistemi 18 Aralık 2020 tarihinde pilot uygulama olarak hizmete alınacak. https://t.co/AY6zY4AgvJ pic.twitter.com/S5NedAhKqZ

— Merkez Bankası (@Merkez_Bankasi) November 12, 2020

 

FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulacak.

İlk etapta İş Bankası ve Akbank bu sistemi kullanmaya başlayacaklarını duyurdu. FAST’i kullanacak diğer bankalarla ilgili detay ise şimdilik belli değil. 

NASA; Ay’dan numune getiren şirketlere ödeme yapacağız!Bilim & Teknik Twitter

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz