Xiaomi hisse değerlerinde rekor kırıyor!

Son zamanlarda piyasaya sürdüğü bütçe dostu akıllı telefonlarla adından çokça bahsettiren Xiaomi piyasa değerini 100 milyar dolara yükseltti. Firmanın kurucusu Lei Jun bu hedefi 2018 yılında gerçekleştirmeyi hedeflemişti. 

Şirket iki yıl gecikmeli de olsa bu hedefine ulaşmış oldu ve piyasa değerini iki yılda neredeyse iki katına çıkarmayı başardı.

Xiaomi hisse değerlerinde rekor kırıyor!

Gelirinin önemli bir kısmını akıllı telefonlardan kazanan Xiaomi, 2018 yılında 100 milyar dolar hedefini açıklamıştı. Ancak o dönemde şirketin piyasa değeri 55 milyar civarındaydı. Bugünse firmanın hisseleri Hong Kong borsasında yüzde 9.1 yükselerek rekor kırdı. Böylece Hang Seng endeksindeki on üçüncü şirket sıralamasına yükseldi ve şirketin piyasa değeri 100 milyar doların üzerine çıktı.  

Şirketin hisse değerinin yükselişi Ağustos ayında Hang Seng endeksine dahil edileceği haberlerinden sonra başlamıştı. Ağustos ayından bu zamana kadar şirketin değeri neredeyse ikiye katlandı. Çin’deki alışveriş festivalleri de bu artışa oldukça destek oldu. Hang Seng’deki firmalar bu festivaller sırasında yüzde 5 ile yüzde 8 arasında değer kazandı.

 

Ayrıca Xiaomi Kasım ayında son iki yılına göre en hızlı çeyrek büyümesini açıkladı. Böylece şirket 2018 yılındaki hedefine geç de olsa ulaşmış oldu.

Sizce piyasa değerinin yükselmesinde bütçe dostu akıllı telefonlarının etkisi ne kadar olmuştur? 

Exynos 2100 yonga seti performansıyla lider olmaya geliyor!Donanım Samsung Apple Xiaomi Huawei

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz