Türkiye’de kademeli normalleşme süreci başlıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan bilgilere göre Türkiye’de koronavirüs ve pandemi sürecinde kademeli normalleşme dönemi başlıyor. Yeni süreçte Türkiye’deki iller mavi, sarı, turuncu ve kırmızı olarak sınıflandırıldı. Bu sınıflandırmaya göre bazı yasak ve kurallar il bazında uygulanacak. İllerin durumu her hafta değerlendirilecek ve farklılık gösterirse ilgili kurallar da değişecek.

Hafta sonu yasakları kademeli olarak kaldırılıyor

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Akşam 21 sabah 05 arasında sokağa çıkma kısıtlaması sürecek.

Okullar da açılıyor!

Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli şehirlerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüz yüze sınavlarda yapılacak.

Restoranlar da açılıyor!

Restoran, kafetarya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında sabah 7 ile akşam 10 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecek.

Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdürecekler.

 

Kamuda çalışma saatleri normale dönüyor

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek. İhtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapılabilecek. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde artırılacak.

Düğünlere de şartlı izin geldi

Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşlar genel kurulları düşük, orta, yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecekler. Düğünler ise düşük ve orta riskli illerde 100 kişiyi geçmeyecek şekilde ve 1 saat olarak yapılabilecek. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise yine 1 saat sınırlaması olacak. Ancak bu illerde katılımcı sayısı 50 olarak sınırlanıyor. 

Cumhurbaşkanı beklenen açıklamayı yaptı! Normalleşiyoruz!Güncel Koronavirüs

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz