Türkiye sosyal medya devlerinin biletini kesti

Ekim ayında yürürlüğe giren sosyal medya yasasına göre bu platformların Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Bu zorunluluğa uyulmazsa kademeli olarak bir dizi ceza ve yaptırım gündeme gelecekti. 

Türkiye sosyal medya devlerinin biletini kesti

Bloomberg’in haberine göre yayına açıklamalarda bulunan bir hükümet yetkilisinin verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olan 30’ar milyon TL’lik cezalar kesildi.

Ekim ayında yürürlüğe giren ve Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya şirketlerine temsilci bulundurma zorunluluğu getiren yasaya uyan tek şirket Rusya merkezli VK olmuştu.

Bunun dışında Twitter, Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya şirketlerinin hiçbiri temsilci atamadı. 3 Kasım 2020 tarihine kadar (yani kanunun yürürlüğe girdiği andan itibaren 30 gün) bir ay içinde atanması gereken temsilcinin atanmaması sonucunda ilgili kurum BTK harekete geçti ve bu şirketlere 10’ar milyon TL ceza vermişti. İkinci aşamada ise aynı cezanın 30 milyon olarak uygulanacağı açıklanmıştı. Öyle de oldu.

Peki yasaya göre temsilci atamamakta direnen şirketleri ne gibi yaptırımlar bekliyor. Aşağıdaki sıralamaya baktığınızda bekleyen yaptırımları net olarak görebileceksiniz:

TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Kasım 2020
10 milyon TL ceza 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Aralık 2020
30 milyon TL ceza 30 GÜN İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Ocak 2021
Reklam yasağı 3 AY İÇİNDE TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Nisan 2021
Bant genişliği yüzde 50 daraltılacak 30 GÜN SONRA DA TEMSİLCİ ATANMAZSA – 4 Mayıs 2021
Bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak

Süreç böyle devam ederse yeni yılın ilk günlerinde sosyal medya platformlarına reklam yasağı başlayacak. 

Şimdi ne olacak? Sosyal medya kapatılıyor mu? (video)Teknoloji TV YouTube Netflix Facebook Instagram Twitter

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz