Toyota otomobil patentlerini erişime açıyor!

Son zamanlarda ürettiği hibrit araba modelleriyle otomobil dünyasına yeni bir ufuk açan Toyota, geliştirdiği teknolojilere ait almış olduğu 24 bin patentin bilgilerini bütün otomobil üreticilerinin erişimine sunacağını duyurdu.

Toyota otomobil patentlerini erişime açıyor! 

Dünya çapında otomobil üreten tüm markalar üretimini gerçekleştirdikleri yeni modellerine ait yakıt sistemlerinde büyük değişimler sergiliyor. Bu değişimlerin yaşanmasının sebeplerinin başında küresel ısınmanın sebep olduğu etkiler göze çarpıyor.

Otomobil üreticilerinin gerçekleştirdiği en önemli değişiklik ise ürettikleri modellerin motorlarında ortaya çıkıyor. Üreticiler içten yanmalı benzinli motorlara sahip araçların üretiminden vazgeçerek, piyasaya sürecekleri yeni modellerinde elektrikli motorları yada benzin ve elektrikli motorların birleşiminden oluşan hibrit motorları kullanmaya başladıkları görülüyor.

Otomobil üreticilerinin piyasaya sundukları yeni otomobil modellerinde çevre dostu elektrikli ve hibrit motorlara geçiş yaptıkları görülse de, şuana kadar dünya genelinde üretilen bu modellerin fiyatlarındaki yükseklik, araçların menzil sürelerinin yetersiz görülmesi ve araç şarj istasyonlarının yetersiz olması gibi temel sebepler nedeniyle bu motor özelliklerine sahip çevreci otomobillere olan ilginin istenilen düzeyde olmadığı görülüyor.

Çevre dostu elektrikli otomobiller üreterek dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başaran Tesla firması, elektrikli otomobillere duyulan ilginin arttırılması ve dünya çapında yaygınlaşmasına öncü olacak örnek bir harekette bulunarak, beş yıl önce yaptığı duyuru ile üreticilerin Tesla patentlerine yasal bir engel olmadan erişebileceklerini duyurmuştu.

Bu örnek davranışın devamı niteliğinde olarak Toyota’da gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmaları sonucunda almış olduğu 24 bin patenti erişime açacağını açıkladı.

Toyota, yaptığı bu duyuru ile araç elektrifikasyon teknolojilerini kapsayan Toyota motorları, bataryaları, güç kontrol üniteleri, elektronik kontrol üniteleri gibi ürünlerini kullanacak üreticilere teknik destek açısından yardımcı olacağını açıklarken, aynı zamanda üreticilere 2380 yakıt hücresi patentine, 1320 motor transaksları patentine, 2600 elektrik motoru patentine, 2020 güç kontrol ünitesi patentine, 7550 sistem kontrolü patentine ve 2200 şarj cihazı patentine erişiminin açılacağını duyurdu.  

Toyota Corolla Hybrid karşımızda! (video)Güncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz