Son günlerin popüler uygulaması Clubhouse’un veri güvenliğini sağlayamadığı ortaya çıktı

Son günlerin popüler sosyal medya ağı Clubhouse’un veri güvenliğine ilişkin tartışmalar sürerken, uzmanlardan konu ile ilgili açıklama geldi.

REHBERDEKİ KİŞİLERE ERİŞİM İZNİ İSTİYOR

Uygulamanın, kullanıcılar kayıt olurken, rehberdeki tüm kişilerin bilgilerine erişim izni istediğini kaydeden Bremen Tüketici Merkezi Başkanı Annabel Oelmann, “Bu şekilde gölge profillerin oluşturulması ve reklam amaçlı kullanılması riski oluşuyor” dedi. Uygulamanın Almanya’da yasak olduğunu söyleyen Oelmann, böyle bir durumda söz konusu kişilerin kendi verilerinin kullanılması konusunda bilgilendirilmemiş olacağını dile getirdi.

 

“BÜYÜK ÖLÇÜDE ŞEFFAF DEĞİL”

“Uygulamada kişi ve hesap bilgilerine ne olduğu büyük ölçüde şeffaf değil” diyen veri koruma konferansı başkanı Monika Grethel ise, kullanıcıların erişim izni vererek, ağı kullanmayan kişilerin iletişim bilgilerini uygulamaya sunduğunu kaydetti. Grethel, “Aynısı, Clubhouse’a davet edilen bir katılımcının başka bir sosyal medya hesabı aracılığıyla kayıt/kimlik doğrulaması için de geçerli” diye ekledi.

UYGULAMANIN VERİ GİZLİLİĞİ KURALLARI NET DEĞİL

Clubhouse bir iletişim profili oluşturmak için kullanıcıların hangi hesaplar ve gruplarla iletişim kurduğu, ne sıklıkla ve ne kadar süreyle günün hangi saatlerinde aktif olduğu gibi verileri de topluyor. Uygulamanın veri gizliliği kurallarının net bir şekilde formüle edilmediğini ifade eden Anabel Oelmann, “Hangi verilerin hangi somut amaçlar doğrultusunda toplandığı ve işlendiği konusunda birçok soru yanıtsız kalıyor.” dedi. Oelman ayrıca, tüketicilerin Clubhouse kullanımı için sadece kendi kişisel verileri ile değil, aynı zamanda aile, arkadaşlar ve tanıdıklarının kişisel verileri ile de “ödeme yaptıklarının” farkında olması gerektiğinin altını çizdi.

CANLI SOHBETLER KAYDEDİLİYOR

Eleştirilen bir diğer nokta ise canlı bir sohbet sırasında yasal bir ihlal bildirildiğinde tüm görüşmelerin geçici olarak kayıt altına alınabilmesi. Oelmann, “Bu içeriklere daha sonra kimin erişim sağladığı ve silinmesi kararını kimin verdiği ise karanlıkta kalıyor” uyarısını yaptı. Cubhouse yetkilileri ise sesli kayıtların sadece şikayet durumunda değerlendirileceği, ardından da hemen silineceğini aktardı. Ancak uygulama, mevcut haliyle Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni birçok noktada ihlal ediyor.

CLUBHOUSE NEDİR?

Kullanıcılarına sesli sohbet odaları aracılığıyla iletişim kurma imkanı veren Clubhouse’un kullanıcısı olmak için İphone sahibi olmak ve uygulamayı kullanan biri tarafından davet edilmiş olmak gerekiyor. Diğer sosyal medya ağlarından beğeni, yorum gibi özelliklerin olmaması ile itibarıyla ayrılan uygulamanın, iki milyondan fazla kullanıcısı bulunurken, piyasa değerinin ise 1 milyar doları aştığı biliniyor.

Kaynak: Deutsche Welle

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz