Sağlık Bakanlığı’ndan koronavirüs yeni güncelleme!

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs rehberinde değişikliğe gitti. Söz konusu güncelleme önemli değişiklikler içeriyor. Bakanlık, iki doz koronavirüs aşısı olan kişiler için karantina gerekmeyeceğini açıklarken, istisnaların olacağını da belirtti. 

Sağlık Bakanlığı, Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon rehberini güncelledi. Yeni güncellemeye göre daha önce COVID-19 geçiren veya iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında karantina uygulaması gerekmeyecek.

Brezilya ya da Güney Afrika varyantıyla temaslı kişiler aşı olsa da karantinada kalacak

Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu güncellemede iki istisna bulunmaktadır. Bakım evi çalışanları veya yaşlı aile üyelerine bakan bireyler, aşı olsalar dahi karantina da kalacak.

Riskli gruplarla yakın ilişki içindeki bireylerin yanı sıra, Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar ile temaslı olan kişilerde karantinada kalmaya devam edecek. Yani, Sağlık Bakanlığı’nın karantina kuralları bu kişiler için geçerli olmaya devam edecek.

 

Sağlık Bakanlığı, yayınlamış olduğu rehberde konuyla ilgili olarak tam olarak şu ifadelere yer verdi:

“Daha önce laboratuvarda doğrulanmış SARS-CoV 2 enfeksiyonu geçiren veya iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında (Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar hariç) karantina gerekmez. Ancak, bakım evinde çalışmak veya yaşlı aile üyelerine bakmak gibi mesleki faaliyetleri riskli gruplarla yakın ilişki gerektirenler ile Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar ile temaslı olanlara Sağlık Bakanlığı kurallarına göre karantina uygulanır.”

A101 – 18 Mart 2021 – Uygun fiyatlı TV, tablet ve telefon fırsatı!Güncel Koronavirüs

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz