Müjde: Abonelikler e-devlet üzerinden iptal edilebilecek

Birçok aboneyi çileden çıkaran ‘faks çekme’ işkencesi sona eriyor. Abonelik yapılan her türlü hizmetin iptali e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Konuyla ilgili düzenleme Resmi Gazete’de yayınlandı.

Müjde: Abonelikler e-devlet üzerinden iptal edilebilecek

Şirketlerin aboneleri yokuşa sürerek adeta abonelikten ayrılmaktan vazgeçirmek için yokuşa sürmelerinin önü de kapanmış oluyor. Yeni düzenleme Resmi Gazete’nin bugünki sayısında yayınlarak yürürlüğe girdi.

Konuyla ilgili yapılan açıklama ise şu şekilde:

“28.10.2017 tarihli ve 30224 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin, ‘fesihte takip edilecek usul ve feshin sonuçları’ başlıklı 23’üncü maddesinin, ‘Aboneler abonelik sözleşmelerini her zaman ücretsiz olarak sona erdirebilir. Aboneler, abonelik sözleşmelerini feshetmek istedikleri takdirde bu taleplerini;
a) İşletmeci ya da adına abonelik sözleşmesi yapmaya/işlemlerini yürütmeye yetkili temsilcisine yazılı olarak yapmak,

b) Teyit edilmiş olmak kaydıyla işletmecinin faks numarasına imzalı olarak göndermek,

c) Güvenli elektronik imza ile gönderilip saklanabilen metinler kullanmak,

ç) Kurum tarafından belirlenebilecek diğer yöntemleri kullanmak, suretiyle işletmecilerine iletirler.

Fesih taleplerinde abonenin kimlik belgesi kontrol edilerek fesih taleplerinin her şartta alınması sağlanır’ şeklindeki birinci fıkrasında, fesih başvuru yöntemleri sayılmış olup, kurumumuz bunların dışında da yöntem belirleme yetkisine haizdir. Bu kapsamda teknolojik imkânlardan da faydalanarak tüketicilere daha kolay ve hızlı bir şekilde fesih başvurusu yapabilme imkânının sağlanmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup, söz konusu çalışmaların tamamlanması ile fesih başvurularının e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmesi mümkün olacaktır.”

Sonunda: Abonelikler internetten iptal edilebilecekGüncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz