Google’ın her yıl Apple’a ödediği miktar ortaya çıktı!

Google’a yönelik antitröst yani rekabetin engellenmesi gerekçesiyle açılan dava sonucunda bazı gerçekler ortaya çıktı. Açılan bu davanın nedeni, Apple ile yapılan “varsayılan arama motoru olma” anlaşması. Edinilen bilgilere göre bu anlaşma, yıllık 8 ila 12 milyar dolar aralığında.

Google’ın her yıl Apple’a ödediği miktar ortaya çıktı!

Popüler arama motoru Google, her yıl Apple’a büyük rakamlar ödüyor. Bunun nedeni ise Google’ın iOS cihazlarda yerleşik arama motoru olmak istemesi. Google‘ın bu isteği sonucunda yaptığı anlaşma, rekabetin engellenmesi gerekçesiyle antitröst davası açılmasına sebep oldu. Açılan antitröst davası bugüne kadar açılan davaların en büyükleri arasında yer alıyor. Davayı açan savcılara göre Google ile Apple arasındaki anlaşma, Google‘ın sahip olduğu tekel pozisyonunu koruyabilmek için attığı yasadışı bir adım.

 

New York Times, Apple’ın bütün cihazlarında ve hizmetlerinde varsayılan arama motoru yapma karşılığında Google’dan yılda tahmini 8 ila 12 milyar dolar aldığını bildirdi. Bunun Google’ın şu ana kadar ortaya çıkan en yüksek ödemesi olduğu söyleniyor. Bu rakam ise Apple’ın yıllık kârının yüzde 14 ile 21’ini oluşturuyor.

Bu arada, açılan dava sadece Google‘ı değil, Apple‘ı da kötü etkiliyor. Çünkü yetkililer, Apple‘ın da bu tekelciliği korumak için Google‘a yardım ettiğini düşünüyor. Ancak hukuk uzmanlarına göre dava her ne kadar Apple‘ı kötü etkileyecek olsa da Google için daha büyük kayıplara neden olacak.

Google Haritalar yeni özellikler ile güncelleniyor!Yazılım Google Apple

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz