Google’dan Apple’a kritik transfer!

ABD merkezli teknoloji devi Apple, yapay zekâ çalışmalarını uzun süre boyunca Google’da görev yapan John Giannandrea’ya ile devam ettiriyordu. Yapay zeka alanında önemli isimlerden biri olan Google, bir ismi daha Apple saflarına kaptırdı.

Apple, Google’dan kritik bir ismi daha kendi saflarına kattı!

2016-2017 arasındaki dönemde, Elon Musk’ın kurduğu Open AI bünyesinde çalışmış ve uzun yıllar Google’da görev almış, üst profil bir çalışan olan Ian Goodfellow, geçtiğimiz ay itibarıyla Apple’ın Özel Projeler Grubu’nda, Özdevinimli Öğrenme ve Yapay Zekâ Stratejisi’nden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev aldı.

Goodfellow’un 2013’ten 2016’ya ve 2017’den 2019’a kadar iki ayrı dönemde Google’da  çalıştığı ve ikinci döneminin son beş aylık kısmında Kıdemli Kadro Araştırma Bilimcisi unvanıyla görev yaptığı biliniyor.

Kendisine ün kazandıran en büyük buluşu ise şüphesiz kendi özdevinimli öğrenme yaklaşımını geliştirmesi olmuştu. Goodfellow, GAN adı verilen yaklaşım ile adeta tarihe geçti. Açılımı “Generative Adversial Network” olan yöntem, iki yapay zekayı birbiriyle karşılaştırmalı olarak çalıştırarak gerçekçi fotoğraf ve videolar meydana çıkarıyor.

Bu sistem, kötü aktörler tarafından sahte ve cinsel içerikli videolar üretmekte kullanılmıştı. Aşağıda paylaştığımız üzere GAN kullanılarak oluşturulan görseldeki yüzlerin hiçbiri gerçek bir insana ait değil. Tamamen sahte olan bu yüzler, aslında gerçek hayatta yoklar.

İki nöral ağın birbirine karşı çalışarak gerçekçi görünen fotoğraf ve videolar oluşturmasını mümkün kılan GAN’ın, kötü niyetli aktörler tarafından sahte içerik üretmek için kullanılması ise bu teknolojinin sorgulanmasına sebep olmuştu.

Google, Apple ve Facebook başta olmak üzere tüm teknoloji şirketleri, günümüzün önemli teknolojilerinden biri olan yapay zeka üzerindeki çalışmalarını hız kesmeden sürdürmeye devam ediyor. İlgili teknoloji hakkında yeni gelişmeler yaşandıkça siz değerli okuyucularımız ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Türkiye Yapay Zeka çağına hazır olduğunu gösterdiGüncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz