Çorumlu çiftçiye göktaşı piyangosu! Şansın da bu kadarı!

Çorum’da yaşayan bir çiftçinin başına eşine benzerine az rastlanır bir olay geldi. Mutlu Yılmaz isimli çiftçi 2019 yılında tarlasına gittiğinde 68 kiloluk bir taşa rastladı. Daha önce tarlasında böyle bir taş olmadığından emin olan Yılmaz, taşı yerinden kaldırmaya çalıştı fakat başaramadı.

Daha sonra arkadaşlarının yardımıyla taşı evine getiren Yılmaz, bu taştan aldığı örnekleri incelenmesi için Amerika’ya gönderdi. Yapılan inceleme sonucunda taşın bir göktaşı olduğu ve üzerinde 12 farklı element bulunduğu ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalar sonucunda göktaşının şimdiye kadar Türkiye’ye düşmüş olan en büyük 3. göktaşı olduğu sonucu ortaya çıktı.

 

Çorumlu çiftçiye göktaşı piyangosu! Şansın da bu kadarı!

Taşı Amerika’da yaşayan ve ismi açıklanmayan birisi 180.000 dolar ödeyerek satın aldı. Yılmaz bazı testlerin tamamlanmasının ardından taşı yeni sahibine teslim edeceğini açıkladı. Yaklaşık olarak 1.3 milyon TL’ye satılan taşın akıbeti ise şimdilik belli değil.

Açık konuşmak gerekirse tarlasına düşen göktaşından zengin olan ya da olacak insan sayısı hayli sınırlıdır. Bu açıdan bakıldığında Mutlu Yılmaz’ın adeta bir piyangoya konduğunu söyleyebiliriz.

Elbette burada Çorumlu çiftçinin tarlasındaki taşı iyi analiz etmesi de önemli bir durum. Pek çok kişi bunu normal bir taş sanıp tarlasından dışarı da atabilirdi.

Bu arada dip not olarak belirtelim. Hali hazırda bu taş Çorum Müzesi’nde sergilenmekte.

SpaceX Starship’i yine fırlattı! Peki, sonuç?Bilim & Teknik

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz