Çin Mars yüzeyinden ilk görselini yayınladı!

Çin‘in geçen hafta Mars‘ın yüzeyine başarıyla indirdiği Zhurong isimli gezgini ilk fotoğraflarını paylaştı. Çin uzay ajansı tarafından bugün yayınlanan fotoğraflarda hem Mars’ı hem de Zhurong gezginini görme fırsatı yakalıyoruz.

Çin’in Zhurong gezgini iki adet fotoğraf paylaştı

Fotoğraflardan birisi renkli birisi ise siyah beyaz formatda bulunuyor. Renkli fotoğrafta yüzeyle birlikte Zhurong gezgininin bir kısmı gözüküyor. Siyah beyaz fotoğrafta ise gezginin şu anda kenetli halde durduğu iniş aracının bir bölümü gözüküyor. Zhurong önümüzdeki günlerde iniş aracından ayrılıp keşfe başlayacak.

Zhurong gezgini geçen yaz Tianwen-1 görevi kapsamında Mars’a fırlatılmıştı. Tianwen-1 yaklaşık yedi aylık bir uzay yolculuğundan sonra Şubat ayında Mars’a ulaşmıştı. Böylece Çin ilk kez Mars yörüngesine bir sonda yerleştirmiş oldu. Gezginin Tianwen-1’den ayrılıp yüzeye inmesi ise bundan yaklaşık 3 ay sonra 15 Mayıs’ta gerçekleşti.

 

Çinli araştırmacılar bu üç aylık süreç boyunca gezegeni detaylı bir şekilde inceleyip Zhurong’un inmesi için en iyi noktayı bulmaya çalıştı. Zhurong bu araştırma sürecinin ardından bugün Mars’ın Utopia Planitia isimli bölgesine inişini gerçekleştirdi. Utopia Planitia ayrıca NASA’ya ait olan Viking 2 uzay aracının1976’da iniş yaptığı bölgeydi.

 

Üzerinde altı adet bilimsel ekipman bulunan Zhurong’un ağırlığı 240 kilogram. Bu ekipmanlar arasında iki adet panaromik kamera, yeraltı radarı ve manyetik alan dedektörü olduğu belirtildi. Ayrıca Curiosity gözlem aracındakine benzer bir lazer de yer alıyor. Zhurong bu lazeri yüzeydeki taşları vurup bileşenlerini incelemek için kullanacak.

Çin, Zhurong ile yakaladığı bu müthiş başarının ardından Mars’a iniş yapabilen ikinci ülke olarak tarih geçmiş oldu. NASA ve Çin haricinde daha önce Sovyetler Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı da iniş denemeleri yapmış ancak başarılı olamamıştı.

SpaceX Starship bir ilke imza attı!Bilim & Teknik

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz