BtcTurk kripto para borsası kullanıcı verilerinin sızdırıldığını itiraf etti!

Söz konusu kripto paralar olduğunda kullanıcıların veri güvenliği de büyük önem taşıyor. Bitcoin ile beraber kripto paraların tamamının yükselmesi ve Türkiye’den de yatırımların oldukça çoğalması sonucunda geçtiğimiz haftalarda hükümet Türkiye’den yapılan hacmi büyük işlemlerin takibi için düğmeye basmıştı. Türkiye’deki kripto para borsaları kullanıcı verilerini ve belirli bir hacimden büyük işlemleri bildirmek zorunda bırakılmıştı.

BtcTurk kullanıcı verilerin sızdırıldığını kabul etti

Tabi ki bu bilgilerin peşinde olanlar sadece hükümetler değil. Maalesef kötü niyetli insanlar da bu bilgileri ele geçirme çabasında ve bunun için kripto para borsalarının sistemlerine siber saldırılar düzenliyorlar. Geçtiğimiz son birkaç gündür Türkiye kurulumlu en büyük kripto para borsası olan BtcTurk’ün kullanıcı verilerini sızdırdığı ile ilgili haberler dönüyordu. Bugün bu haber BtcTurk tarafından da doğrulandı.

Değerli kullanıcılarımız; pic.twitter.com/wKLWk6JMiU

— BtcTurk (@btcturk) May 17, 2021

 

Resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre BtcTurk’ten söz konusu sızıntı 2018 yılında gerçekleşmiş. Açıklamada sızıntının BtcTurk’ün kendisinden kaynaklanmadığı, KVKK kapsamında iş ortakları ile paylaşılmak üzere sistem dışına çıkarılan veri setlerinden birinden kaynaklandığı ileri sürülmüştür. Sızan veriler arasında kullanıcı ad soyad bilgileri ve cep telefonları gibi kişisel bilgiler yer alırken kripto varlıkları ve şifrelerinin güvende olduğu belirtildi. CoinMarketCap’e göre BtcTurk şu anda 660 milyon dolardan fazla günlük işlem ile dünyanın en büyük 43. kripto borsası durumunda.

Söz konusu tarihte sızdırılan verilerin tam listesi ise şu şekilde: BtcTurk’te kayıtlı ad soyad, TC kimlik numarası ve kullanıcı adı numarası User ID bilgisi BtcTurk’te kayıtlı e-posta adresi BtcTurk’te kayıtlı adres bilgisi BtcTurk’te kayıtlı doğum tarihi BtcTurk’te kayıtlı cep telefonu numarası Temmuz 2018 öncesi hesaba son girişi tarihi ve IP adresi PBKDF2 algoritması ile maskelenmiş kullanıcı şifreleri Thodex’de haciz başladı!Güncel Twitter Bitcoin BtcTurk

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz