Apple bu sefer hapı yuttu!

Apple geçtiğimiz günlerde, yanıltıcı suya dayanıklılık iddiaları nedeniyle İtalya’da yaklaşık 12 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmıştı. Geçen ay ise açılan davalar sonucunda iPhone 6, iPhone 7 ve iPhone SE modellerini etkileyen kötü şöhretli batarya uygulamaları nedeniyle ABD’nin 30’dan fazla eyaletinde 113 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Apple daha fazla tazminat davasıyla karşı karşıya!

Apple’ın geçtiğimiz senelerde batarya nedeniyle telefonları kasıtlı olarak yavaşlattığı ortaya çıkmıştı. Bunun sonucunda açılan davalardan biri geçtiğimiz ay sonuçlandı. Bu sonuca göre Apple, daha önce ödediği 12 milyon dolarlık tazminata ek olarak 113 milyon dolarlık bir başka cezaya çarptırıldı. Aynı olay sonucunda açılan bir başka davada da şirket 500 milyon dolar tazminat ödemesi yapmak zorunda kalmıştı. 

Apple’ın haksız ve yanıltıcı ticari uygulamalarla iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerini değersizleştirmeye çalıştığını ifade eden Avrupalı ​​tüketici örgütleri, Belçika ve İspanya’da bu model akıllı telefonlara sahip kişilere 60’ar Euro’luk bir tazminat ödemesi yapılması için Apple’a dava açtı. Bununla birlikte benzer hukuki süreçlerin çok yakında İtalya ve Portekiz’de de başlatılacağı açıklandı. 

 

Apple, Temmuz ayında bataryadan etkilenen her  ABD müşterisine 25 dolar ödeme yapmayı kabul etti. iPhone 6 serisi ve iPhone SE sahipleri 21 Aralık 2017’den önce iOS 11.2 veya bir sonraki sürümü çalıştıran iPhone 7 serisi cihazlar bu ödemeden yararlanmaya hak kazandı.

Türkiye sosyal medya devlerinin biletini kestiGüncel Apple iPhone

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz