8 Metrelik Japon Robot ‘Diz Çöktü’

İnanılmaz görüntüler… 18 metre uzunluğunda, 25 ton ağırlığındaki Transformer benzeri Japonlar’ın dev robotunun yürürken gökyüzünü işaret ettiğini ve Yokohama’da bir test sırasında diz çöktüğünü gösteriyor.

Bu inanılmaz büyük cüsse ile kıvrak hareketler yapabilmesi insanları büyüledi.

Japonya‘nın Yokohama şehrinde 1970’lerin popüler anime dizisi ‘Mobile Suit Gundam’daki robotlardan birine göre inşa edilen 18 metre yüksekliğinde, 25 ton ağırlığındaki insansı robot, uzun yıllar süren çalışmaların ardından, sonunda hareket ettirildi.

Robot aslında bu ay, Ekim 2020’de halka tanıtılacaktı ancak pandemi nedeniyle bu tarihten vazgeçildi. Ona göre de videosu yayımlandı.

Yetkililer bu kararın çok zor verildiğini açıkladılar. Yıl içinde bu açılışın gerçekleşebileceğini, detaylar netleştikçe açıklama yapılacağını belirttiler.

6 YILDA İNŞA EDİLDİ

Bu ertelemenin Covid 19’a karşı çalışan ve ziyaretçi güvenliğini sağlamak için alındığını, tüm önlemler alındıktan sonra açılışın gerçekleşeceğini söylediler.

Bu insanımsı robot, Yokohama Limanı’ndaki Gundam Fabrikası mühendisleri tarafından Yamashita İskelesi’nde yeni bir cazibe merkezi oluşturmak amacıyla inşa edildi.

Çalışmalara 6 yıl önce başlandı. Ancak Gundam robotu ilk değil elbette…

Bir RX-0 Unicorn Gundam heykeli, neredeyse 19,7 m. yüksekliğinde olan Odaiba, Tokyo’da 2017 yılında açıldı. Bu, ilk olarak 2012 yılında sahaya yerleştirilen bir RX-78-2 modelinin yerini aldı.

Kaynak: Space Mag Türkiye

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz