PlayStation 5 almayı düşünenlere kötü değil çok kötü haber!

Microsoft ve Sony yeni nesil konsollarını önümüzdeki Kasım ayında satışa sunacaklar. Bilindiği üzere her iki firma da yeni nesil cihazlarının yurt dışı fiyatlarını açıkladı.

Tahmin edildiği üzere her iki konsolun baz versiyonu da 499 dolar / Euro gibi bir etikete sahip olacak. Peki ya ülkemizdeki durum ne olacak?

Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Microsoft Türkiye yeni nesil Xbox konsollarının Türkiye fiyatını açıklayıp hemen ardından geri çekmişti. Bizler de bu durumu Sony’nin henüz fiyat açıklamamasına bağlamıştık. Lakin madalyonun diğer yüzünde bambaşka bir gerçek yatıyormuş.

PlayStation 5 almayı düşünenlere kötü değil çok kötü haber!

Geçtiğimiz günlerde konsollardan alınan ilave yüzde 50 gümrük vergisinin süresi 1 Ocak tarihine kadar uzatıldı. Eğer bu karar alınmasaydı konsollardan alınan ek vergi Ekim itibariyle yüzde 20’ye düşecekti. Yani konsol fiyatlarında önemli bir düşüş gerçekleşecekti.

Bu doğrultuda PlayStation 5 ve Xbox Series X ile S’in fiyatı da daha erişilebilir düzeyde olacaktı. Zaten Microsoft’un açıkladığı fiyat da bu seviyelerdeydi. Lakin verginin 1 Ocak tarihine kadar uzatılacak olması işleri değiştirdi.

Peki verginin uzatılması fiyatları nasıl etkileyecek. Muhtemelen Sony de aynı Microsoft gibi Türkiye pazarı için 7000 ile 8000 TL arasında bir fiyat belirlemişti. Lakin şu anda seyir tamamen değişti. Çünkü Microsoft ve Sony ilk hesaplamaları yüzde 20’lik ilave gümrük vergisi üzerinden yapmışlardı.

Şimdi ise yüzde 50’lik ilave gümrük vergisi üzerinden tekrardan bir hesaplama gerekecek. Bu doğrultuda da konsolların fiyatı muhtemelen 9000 TL’yi bulacaktır. Hatta rahatlıkla bu miktar aşılabilir.

Aklınıza şu gelebilir. Ben de konsolu Ocak’tan sonra alırım. İşte bu verginin daha kaç defa uzatılacağı belli değil. Benim görüşüm birkaç uzatmadan sonra bu vergilerin kalıcı olacağı yönünde. Yani alıştıra alıştıra bünyeye sevk edilen bir vergiden bahsediyoruz. Ne yazık ki bunun için de yapacak bir şey yok. En azından şimdilik.

Epic Games, fiyatı 32 TL olan oyunu ücretsiz yaptı!Oyun Sony Microsoft PlayStation PlayStation 5

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz