İnsan ömrü 1000 yıl olabilir!

İnsan ömrünü uzatmayı amaçlayan bu tartışmalı alanda her geçen gün daha fazla uzman kaçınılmaz son olan ölümü geciktirmenin yollarını arıyor. Aubrey De Grey de onlardan biri.

1000 yıl hayatta kalabileceğiz!

İnsan ömrünü uzatmak adına çalışmalar yapan bilimci Aubrey De Grey, her geçen gün daha da geliştirilen biyoteknolojiler sayesinde bugün hayatta olan bazı insanların dahi 1000 yaşına kadar yaşamasının mümkün olacağı görüşünde. Silikon Vadisi’nde insan ömrünü teknolojik imkanları kullanarak uzatmak için çalışan bilimcilerden sadece biri olan De Grey, The Week’e “Bu iddianın bu kadar garip karşılanması bana çok ilginç geliyor.” diye konuştu.

Bu tartışmalı alanda çalışmalar gerçekleştirmeye devam eden uzmanlardan biri de Kore’li Joon Yun isimli doktor. The Week, Yun’un bir hayvanın kalbini sağlıklı tutarak o hayvanın ömrünü yüzde 50 oranında artırabilen iki kişiye 500 bin Dolar ödül vereceğini açıkladığını söylüyor. Yun, 20 yaşındaki insanların ölüm oranının binde bir olduğunu belirtiyor ve bu çıkarımdan yola çıkarak, eğer bir insanın 20 yaşındaki fiziksel özellikleri korunabilinir ise yaklaşık 1000 yıl yaşanmasının mümkün olduğunu iddia ediyor.

Bu inanca sahip tek bilimciler De Grey ve Yun değil elbette. Bulletproof Coffee’nin kurucusu olan Dave Asprey  ise günde 100 adet besin takviyesi alıyor ve gelecekte eklemlerine ve organlarına düzenli olarak kök hücre enjekte etmeyi planlıyor. Asprey bu eylemini devam ettirerek gençliğini koruyabileceğine inanıyor.

Bu yaşam uzatma araştırmalarına şüpheyle bakan geniş bir kitle de mevcut. The Week, De Grey’in iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu düşünen bir çok bilimcinin görüşlerine de yer ayırıyor.

Bu alanda birçok etik tartışması mevcut. Teknolojik gelişmeler sayesinde, çok pahalı tedavilere erişebilen bazı varlıklı kişilerin yüzlerce yıl yaşarken bu tedavilere parası yetmeyenlerin ölmesinin kabul edilemez olduğunu ve bunun önemli bir etik sorun oluşturacağı aşikar.

Elbette şu an için Grey’in öngörüleri düşünceden öteye gidebilmiş değil.  Günümüzde bu zamana kadar en uzun süre yaşayan insan ile ilgili net bir bilgi olmamak ile birlikte 128, 160, 179, 197 ve 256 yıl yaşadığı rivayet edilen kişiler mevcut.

NASA’dan ilginç Antarktika keşfi!Bilim & Teknik

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz