Hacker’ların yeni gözdesi: buzdolapları!

Siber saldırganların giderek artan biçimde hedeflediği IoT cihazlar, Japonları harekete geçirdi. Japonya, yeni nesil televizyon, buzdolabı ya da fırın gibi internet bağlantılı 200 milyon cihazın güvenliğinin testi için bu ay düğmeye basıyor.

Siber suçluların, evlerde kullanılan internet bağlantılı cihazlara yönelik saldırılarının artması üzerine Japonya geniş çaplı bir inceleme başlattı. Ülkenin ulusal yayın kuruluşu NHK World’in yaptığı duyuruya göre Japonya’da bulunan yaklaşık 200 milyon nesnelerin interneti (IoT) cihazının güvenliğini test etme amaçlı bir plan onaylandı.

Hacker’ların yeni gözdesi: buzdolapları!

Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü, IoT cihazlarının 2017’de Japonya’da tespit edilen siber saldırıların yüzde 54’ü tarafından hedeflendiğini açıklamıştı.

Bu sorunu çözüm bulmak için onaylanan plana göre varsayılan ve yaygın olarak kullanılan şifrelerin listeleriyle donatılmış olan Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü (NICT) çalışanları, rastgele seçilen akıllı cihazlara giriş yapmaya çalışacaklar.

Avrupa merkezli bilgi güvenliği kuruluşu Eset’in edindiği bilgiye göre hem ev hem de iş ağlarındaki router cihazlar ve web kameraları, Şubat ayı içinde başlayacak olan bu büyük ölçekli penetrasyon testi kapsamında öncelikle incelenecek.

Güvenlik araştırmacılarını verdiği bilgiye göre savunmasız IoT cihazlarıyla ilişkili tehditler, geçen yıl VPNFilter olarak bilinen kötü amaçlı bir yazılımla yakın zamanda tecrübe edildi.

Bu kapsamda, yarım milyon router cihazı tehlikeye atılmış, ve ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) konuyla ilgili uyarıda bulunmuştu. Eset de “modeminizi kapatıp açın“ diyerek, geçici bellekte saklanan bu tehditin silinmesine yönelik önlemi paylaşmıştı.

Yerli bomba imha robotu: Ertuğrul!Güncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz