NASA’nın Mars helikopteri ilk testlerini başarıyla tamamladı!

NASA‘nın Mars 2020 görevi kapsamında gezegene göndereceği tekerlekli araç ile birlikte gönderilmesi planlanan helikopter için ilk denemeler yapıldı. Testler başarı ile gerçekleşti. Bir sonraki uçuş Mars’ta gerçekleşecek.

NASA’nın Mars helikopteri ilk testlerini başarıyla tamamladı!

Uzun zamandır Mars yüzeyinde ve yörüngesinde çalışmalar yaparak bu gezegeni keşfetmeye çalışan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), bir süredir Mars yüzeyinde kullanabileceği bir tür helikopter üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. 16 aydır testlerini gerçekleştirdiği Mars helikopterinin nihayet uçuşa hazır hale geldiği duyuruldu.

NASA, Mars helikopterinin son testini, Mars’ın doğal ortamının şartlarını taşıyan 8 metre genişliğindeki bir vakum odası olan JPL’nin Uzay Simülatörü’nde gerçekleşti. Helikoptere Mars’taki yer çekimine benzer bir yer çekimi uygulandı. Bu yer çekimi ortamının ise dünyadaki normal yer çekim oranının 3’te 2’si olduğu belirtildi. Toplamda 75 dakikadan daha fazla uçuş testi yapıldığı ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığının bilgisini de siz değerli okuyucularımız ile paylaşalım.

Testlerin gerçekleştiği görüntülere, sizler için aşağıda paylaştığımız videodan göz atabilirsiniz.

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz