Tokyo olimpiyatları için iptal çağrıları artıyor

Geçen yıl yapılması beklenen Tokyo 2020 olimpiyatları ve Paralimpik oyunlarının bu yıl yapılması planlanıyor. Korona virüs yüzünden ertelelen olimpiyat bu yıl yapılabilir ancak halkın büyük kesimi buna itiraz ediyor.

İptal edilmesi için kampanyalar başlatan ve protestolar yapan Japon halkı, olimpiyatların durdurulmasını istiyor.

Önde gelen gazete iptal çağrısını yeniledi 

 

Olimpiyat oyunlarının ana sponsorlarından biri olan ve Japonya’nın önde gelen gazetesi Asahi Shimbun kaleme aldığı yazıda, olimpiyat oyunlarının bir kez daha ertelenmesi çağrısında bulundu. Gazete, gerekçe olarak ise, devam eden salgını ve ülkedeki hastanelerde yaşanan yoğunluğu işaret etti.

Asahi Shimbun gazetesinin baş yazısında, “Başbakan Suga’nın durumu belek escort objektif ve sakin bir şekilde yeniden değerlendirmesini ve bu yaz için oyunları iptal etmesini istiyoruz. Oyunların güvenli biçimde yapılabilmesinden son derece uzak bir noktadayız” denildi. Gazetenin yazısı sosyal medyada da yoğun ilgi gördü ve insanların büyük kesimi iptal olması için destek vermeye başladılar.

 

Ülkenin önde gelen iş adamları ve ünlü isimlerinde aralarında bulunduğu çoğu kişi iptal edilmesine destek verdi. Hali hazırda Japonya‘ nın yüzde 5’i aşılanabilmişken olimpiyatların olmasının saçma olduğu düşünülüyor.

Ülkede son olarak yapılan anketlere göre halkın da büyük çoğunluğu olimpiyatların yapılmasına karşı olduğu biliniyor. Ülkede aşılama hızı yavaş ilerliyor. Olimpiyatlar nedeniyle binlerce kişinin Japonya‘ya gelecek olması endişeleri artırıyor.

Normal şartlarda Olimpiyatlar 23 Temmuz 2020 Cuma günü  başlayacak. 8 Ağustos 2020 Pazar günü de son bulacak. Gelişmeleri takip ediyoruz. Bakalım bu tarihe kadar herhangi bir iptal kararı gelir mi hep birlikte göreceğiz.

Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtmeyi unutmayın.

Modern Olimpiyatlar Google anasayfasında Doodle oldu!Güncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz