Google’ın başı gizli sekmelerle dertte!

Google, 2020’nin haziran ayında büyük bir dava ile karşı karşıya kalmıştı. Kullanıcıları gizli sekmedeyken takip edip veri toplamaya devam ettiği sebebiyle açılan davada Google, yasaları ihlal etmekle suçlanmıştı. Suçlamalar karşısında şirket, kendini milyonlarca kullanıcının mağduriyeti adına açılmış 5 milyon dolarlık tazminat davasının içinde buldu.

Google’ın başı gizli sekmelerle dertte!

Ancak Google, bu davanın gerekçesini kabul etmedi ve Google sözcüsü Jose Castenda konuya ilişkin yaptığı açıklamada ”Chrome’daki gizli sekme, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.” ifadelerini kullandı. Ardından Google, davanın düşmesini istedi.

Mahkemeden Google’ın isteğine ret!

Son bilgilere göre ise mahkeme Google’ın isteğini kabul etmedi. Dolayısıyla Google, kullanıcıları gizli sekmede takip etmekten ve veri toplamaktan ötürü 5 milyon dolarlık bir tazminat davasında yargılanacak.

 

Google, hangi verileri toplayıp toplamadığına yönelik bilgiyi kullanıcılarına vermediği gerekçesiyle haksız bulunabilir. Bu da mahkeme sonucunda Google’ın bu noktada daha şeffaf bir politika uygulamasına yönelik bir kararı da beraberinde getirebilir.

Yeni vergi geldi YouTuberlar yasta!Güncel Google

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz