ABD Almanya’ya ‘Huawei ürünlerini kullanmayın’ dedi

Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşları giderek kızışıyor. Birbiri ardına yapılan açıklamalarla iki ülke arasındaki gerilim giderek tırmanıyor. Son aylarda ABD ‘de Huawei ürünlerine yapılan yasaklar dünya çapına yayılacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Huawei CFO‘su da kanada’da tutuklanmış ve kefaletle serbest bırakılmıştı. CFO‘nun ABD’ye iadesinin konuşulduğu bu günlerde yeni bir yasak daha gündeme geldi.

ABD Almanya’ya ‘Huawei kullanmayın’ dedi

Berlin’deki büyükelçiliği aracılığıyla Alman yetkililere mektup gönderen ABD, Almanya’ya “5G altyapınızda Huawei ve diğer Çinli firmalara izin verirseniz, sizinle olan istihbarat paylaşımımızı azaltırız” dedi.

Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre Almanya’ya Berlin’deki ABD büyükelçiliği vasıtasıyla gönderildiği belirtilen mektupta, ABD büyükelçisi Richard Grenell, Almanya Huawei veya diğer Çinli firmaların yeni nesil 5G mobil ağına katılmalarına izin verirse, Alman güvenlik kurumlarıyla aynı düzeyde işbirliğini sürdüremeyeceği iletildi.

ABD Huawei’yi casuslukla suçluyor

ABD yetkilileri Huawei cihazlarının casusluk amacıyla kullanıldığını iddia ediyor. Bu iddiaları kesin bir dille reddeden Huawei, halen ABD pazarında ürün satamayan bir marka.

Huawei ürün yasağı için ABD’de dava açtıGüncel

İçeriği Paylaş:
İlginizi Çekebilir
Yorum Yapılmamış

Bu İçerik Yoruma Kapatılmıştır.

Yorum Yaz